This column is part of a series of gear reviews based on tests in the 2011 Wenger Patagonian Expedition Race, a weeklong competitive event in southern Chile. The race stretched 300+ miles and included trekking, kayaking, climbing, mountain biking, and wilderness navigation. Team GearJunkie.com took second place.
“What do you eat out there?” That’s a common question I get from readers about my diet while participating in events like the Wenger Patagonian Expedition Race, which lasted a week and required three food drops over a 300+ mile course. The broad view is that most racers in long endurance events take in 5,000 to 7,000 calories a day. You don’t eat meals, you snack all day long. My personal goal is to eat between 200 and 300 calories per hour — hour after hour as I race.

To get all the food into your body, you need to like what you eat. Variety helps there. You also need to know how many calories and what kind of nutritional package you’re getting with each type of food.
For the Wenger Patagonian race, I organized about 90 percent of my food at home. I packaged up 10 bags, each representing one day on the race, with a load of food. In each day-size bag there were energy gels, bars, nuts, candy, dry fruit, and other goodies.
My team used traditional “energy food” as well as grocery store items. Sure, GU and Clif SHOT gels are great, quick energy. But in a long race you can only eat so much soy, cane sugar or maltodextrin-based goo.

At the long, slow pace of an endurance race, sweet tastes quickly become old. The body craves salt and “real” foods like meat sticks and cheese. Salted nuts work, too.
Dehydrated or freeze-dried food from companies like Mountain House and AlpineAire are wonderful. These food packets come in tons of flavors and types, with soups, pastas, stews, and breakfast items included. Most recommend hot water to be poured in to soften and reconstitute the dehydrated bits inside the bag.
In Patagonia, we did not bring a stove. Instead, we used cold water to “cook” our freeze-dried food. It takes a bit longer to soften up, but we found that after about a half-hour of soaking the dinners were softened and ready to eat.
My favorite product in this realm was the Mountain House Pro-Pak meals, which are vacuum-packed bags with enough food for one “meal” for one person inside. I toted along two or three bags for most days. They weigh just a few ounces and cost about $6 a pop. With flavors like Beef Stroganoff, Chicken Teriyaki with Rice, and Chili Mac you cannot go wrong.



